Finanční poradenství pro Evropu

Máte zkušenosti se spol. OVB Allfinanz, a.s.?

Ano (25 | 93%)
Ne (2 | 7%)

Kde dostat nejlepší výnos? Zatím u vás vyhrávají banky

Z 306 odpovědí si celých 43 % respondentů myslí, že nejvýhodnější zhodnocení peněz dostanou v bankách. 28 % patří mezi příznivce družstevních záložen. Podílové fondy (akciové, komoditní a penzijní fondy) dohromady preferuje 29 % odpověděvších, přičemž nejmenší zájem je o komoditní fondy.

Dosavadní výsledky trefně dokladují jednání českého spotřebitele finančních služeb, který často automaticky volí banku, aniž by se zamýšlel nad racionalitou této volby. I bez expertních znalostí finančního sektoru lze totiž prostředky zúročit mnohem efektivněji než v bance, často několikanásobně. Důkaz? Zatímco u bankovních ústavů (až na 3 výjimky) nepřesáhne roční úroková sazba 2 procenta, v polovině případů dokonce ani jedno procento p.a. (v průměru za celek 1,21 % ročně), u družstevních záložen není problém dostat se vysoko nad 3 % ročního výnosu, u některých společností dokonce na 4 % - bavíme se rovněž o základní úrokové sazbě a roční výpovědní lhůtě vkladu.

U podílových fondů je situace složitější, pomalu oživující se ekonomika se na výnosnosti těchto produktů podepisuje. Vždy je také nutné brát v potaz riziko, které sledují tituly zastoupené v konkrétním portfoliu. Zatímco většina akciových fondů (i těch konzervativních) momentálně ztrácí, výnosy těch nejlepších penzijních fondů v minulém roce jen mírně překonaly inflaci. U komoditních fondů lze najít zajímavé tipy. Zhodnocení několika z nich přesahuje 3 procenta od začátku roku 2010.

Máte co říct? Dejte hlas svému názoru, hlasujte na www.bankovnipoplatky.com nebo diskutujte pod článkem!
18.08.2010 10:31:14
ovb.poradenstvi
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Cílem OVB Allfinanz je spokojený klient
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one