Finanční poradenství pro Evropu

Máte zkušenosti se spol. OVB Allfinanz, a.s.?

Ano (24 | 92%)
Ne (2 | 8%)

OVB radí: Lehkomyslný přístup se v případě nehody nemusí vyplatit

Dana Skácelová se chystala na slavnostní zakončení roku. Protože byla společensky založená, rozhodla se uspořádat silvestrovskou oslavu nejen pro sebe a manžela, ale i pro pár rodinných přátel. Navíc nedávno dokončili v domě větší rekonstrukci, takže uspořádání silvestrovské oslavy se jí zdálo vhodnou příležitostí ukázat modernizaci přátelům. Společnost, kterou hostitelka i s manželem sezvala na oslavu, nebyla nikterak velká, dohromady další tři manželské páry a kolegyně ze zaměstnání.

Souhrn náhod

Přesto měla organizátorka z akce těžkou hlavu. Záleželo jí totiž na tom, aby bylo vše pečlivě připraveno. Manžela dokonce přiměla k neoblíbené, ale přece jen nutné domácí činnosti, totiž k vysávání. Sama se věnovala vaření. Vše bylo téměř hotovo, když se rozhodla koupit ještě pár drobností v nedaleké samoobsluze. Prodejna se sice nacházela v blízkosti, ale kvůli mrazivému počasí se hospodyně rozhodla použít raději auto.
Soudě podle obsazenosti parkoviště však podobný problém s chybějícími drobnostmi na oslavu řešilo větší množství lidí, než by se dalo čekat. Řidička proto musela projet celé parkoviště třikrát dokola, než se jí podařilo najít volné místo. Pravděpodobně v euforii, že trápení z hledání místa je u konce a také z obavy, aby jí někdo těžce vydobyté místo neobsadil, prudce zatočila na vyznačený obdélník. Bohužel, špatně však odhadla vzdálenost a také v důsledku zledovatělé vozovky pravým rohem předního nárazníku zavadila o levé zadní dveře vedle parkujícího vozidla. Ke střetu došlo v okamžiku, kdy už v zaparkovaném vozidle seděl jeho majitel, který chtěl zrovna nastartovat motor. Jak Dana Skácelová, tak poškozený vystoupili z vozidel a prohlíželi si rozsah způsobené škody.

Drobné škody

Na vozidle řidičky byla škoda minimální, jednalo se pouze o odřený přední nárazník a prasklé plexisklo pravého směrového světla. Naštěstí ke škodě většího rozsahu nedošlo ani na autě poškozeného, levé zadní dveře byly lehce promáčklé a bylo znatelné drobné poškození laku. Řidička uznala vlastní zavinění, ale vzhledem k rozsahu škody se s poškozeným dohodla, že k nehodě nezavolají policii. Dokonce ani nesepsali záznam o dopravní nehodě, pouze si opsali státní poznávací značky a předali telefonní čísla s tím, že celou záležitost vyřeší později - tedy v budoucím roce.

špatná varianta

  • Viník ani poškozený se nezajímali, zda při nehodě nedošlo ke zranění osob, což má být vždy první zkoumaná okolnost.
  • Nepořídili si fotodokumentaci z místa nehody, ani fotodokumentaci rozsahu škod na obou automobilech, ačkoli i tento moment rozhoduje o postupu pojišťovny.
  • Ani jeden z účastníků nehody nezajistil svědky, kteří by v případě sporů podali svědectví o vzniku a průběhu dopravní nehody, jakož i o rozsahu škod na vozidlech.

správná varianta

  • V první řadě je nutné zajímat se, zda nedošlo ke zranění účastníků dopravní nehody. V případě nutnosti poskytnout první pomoc a přivolat záchrannou službu, až poté zjišťovat stav majetkové škody.
  • Pokud účastnící nehody nepřivolají k šetření policii, mají povinnost sepsat záznam o dopravní nehodě, v němž přesně popíší vývoj událostí.
  • Viník se nemá spoléhat na ústní dohodu s poškozeným. Pokud totiž poškozený jednoznačně určí osobu odpovědnou za nehodu a oznámí škodu pojišťovně viníka, může pojišťovna vyžadovat od viníka úhradu vyplaceného pojistného plnění, a to o z titulu neoznámení škodné události.

MILOSLAV STEJSKAL, OVB Allfinanz

24.08.2015 10:32:49
ovb.poradenstvi
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Opište prosím kontrolní kód "1077"
Cílem OVB Allfinanz je spokojený klient
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one