Finanční poradenství pro Evropu

Máte zkušenosti se spol. OVB Allfinanz, a.s.?

Ano (24 | 92%)
Ne (2 | 8%)

Tržní výzvy důchodové reformy

Zásadním přínosem startující důchodové reformy je bezesporu zavedení tzv. 2. pilíře (důchodové spoření).
Ten obohatí dnešní průběžně financovaný český penzijní systém o fondovou složku, která významně podpoří tři hlavní obecně prospěšné reformní záměry:

- zavést vícezdrojové financování důchodů, tj. systém již nebude závislý jen na 1. pilíři, který s ohledem na demografii neposkytuje do budoucna záruky solidních důchodů
- zvýšit zásluhovost důchodového systému, neboť 2. pilíř je na rozdíl od 1. pilíře postaven na individuálním spoření a klientem volitelné investiční strategii
- zajistit dlouhodobou demografickou odolnost a finanční udržitelnost celého penzijního systému

Klientská „zajímavost" 2. pilíře závisí na řadě parametrů. Kromě vztahu k riziku bude hrát jistě úlohu výše měsíčních příjmů a kvalita finančního poradenství. V každém případě lze však obecně konstatovat, že přestože není důchodové spoření garantováno státem, jedná se o velice zajímavý produkt, a to jak z hlediska daňového (i další 2 % z hrubého příjmu snižují daňový základ), tak z hlediska očekávaného zhodnocení vložených prostředků (zákon přísně limituje výdaje penzijních společností). Navíc neúčast ve 2. pilíři či v jiném individuálním zajištění (doplňkové penzijní spoření, životní pojištění, investiční fondy apod.) a spolehnutí se jen na 1. pilíř je, s ohledem na stárnutí populace, velice riskantní „penzijní strategií". Jak je patrné z následujícího důchodového „puzzle", přináší reforma pro finanční poradce i další tržní výzvy a příležitosti pro individuální finanční zajištění seniority svých klientů.

ING. PETR PAVLÍK (1944)Dnes aktivní důchodce zabývající se analytickými, konzultačními a lektorskými aktivitami v oblasti penzijní a zdravotní reformy a občanských finančních produktů. V letech 1991-1994 organizoval jako náměstek ministra - sekretář tripartity sociální dialog. V manažerských funkcích v penzijním připojištění, v bankovnictví a v pojišťovnictví pak působil v letech 1994-2006. Ve stejné době se angažoval v pracovních skupinách MPSV, ČAP a SPaD pro důchodovou reformu a mezi roky 2003 až 2005 jako koordinátor pracovní skupiny ČAP pro implementaci zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Za tuto činnost byl oceněn i Asociací českých pojišťovacích makléřů jako „Osobnost pojišťovacího trhu roku 2005". Po odchodu do starobního důchodu byl poradcem představenstva Kooperativa pojišťovny, a.s., VIG pro důchodovou a zdravotní reformu. Dnes je v uvedeném zaměření nezávislým konzultantem a lektorem.

Text: Ing. Petr Pavlík
22.11.2012 13:02:59
ovb.poradenstvi
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Opište prosím kontrolní kód "1077"
Cílem OVB Allfinanz je spokojený klient
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one